MOJE KNIHY

Cieľom uvedených kníh je uľahčiť pracovníkom laboratórií a skúšobní aplikáciu metód výpočtu neistôt a overenie správnosti výsledkov analýz za účelom rýchlej a nepretržitej kontroly kvality práce, ktoré pomocou Microsoft Excel a uvedených vypočítaných príkladov môžu byť použité na vyhotovenie vlastných programov aj v malých laboratóriách a skúšobniach.

Podľa každej knihy je možné vyhotoviť programy, ktoré sú uvedené v sekcii " Dostupné programy ".

PRÍKLADY VÝPOČTU NEISTÔT KVANTITATÍVNEJ ANALÝZY 

Kniha obsahuje riešené príklady výpočtu neistoty výsledku analýzy pre priame a nepriame merania, normované a nenormované analytické metódy, pri vypracovaní nových metód ako aj pri určení závislosti neistoty na koncentrácii analyzovaného prvku, ktoré je možné použiť pre klasické metódy chemickej analýzy, metódy spektrálnej analýzy ako sú tzv. opticko-emisné kvantometre s elektródovým výbojom ( OES ), tlejivým výbojom ( GDS ), vysokofrekvenčnou indukčnou plazmou ( ICP ) a röntgenovo-fluorescenčné kvantometre ( RFE ), prípadne atomovo absorpčné spektrometre ( AAS ), včítane metód pre analýzu vôd alebo hematologické analyzátory krvného obrazu, prípadne jednoúčelové analyzátory na stanovenie uhlíka, síry, kyslíka, dusíka, a pod.

Pre prípady, keď je potrebné čo najpresnejšie určiť neistotu výsledku analýzy, v knihe sú uvedené riešené príklady výpočtu neistoty pomocou disperznej metódy, keď výsledky analýzy boli získané rozličnými metódami alebo v rozličných laboratóriách s rovnakou alebo nerovnakou presnosťou, t.j. príklady pre výpočet neistoty pri príprave referenčných vzoriek a pri vyhodnotení spôsobilostí laboratória pomocou medzilaboratórneho porovnávacieho testu.

Každá kapitola obsahuje riešene príklady s presným postupom výpočtu výsledku analýzy a jeho neistoty, pri ktorých boli aplikované domáce a zahraničné teoretické poznatky publikované v odbornej literatúre, včítane metodickej smernice na akreditáciu Slovenskej národnej akreditačnej služby MSA-L/11, metodickej smernice EA-4/16 ako aj metodickej smernice na akreditáciu MSA-L/12.

Kniha je v súlade s ISO 5725, obsahuje 38 riešených príkladov údaje ktorých, vo väčšine prípadoch, boli získané počas dlhodobej analytickej praxe autora a je určená pre široký okruh pracovníkov, ktorí pracujú v oblasti kvantitatívnej analýzy.

Zoznam dostupných programov prislúchajúcich ku knihe:



PRÍKLADY VÝPOČTU NEISTÔT MECHANICKÝCH SKÚŠOK

Kniha obsahuje spôsoby výpočtu neistoty výsledkov mechanických skúšok ( skúška tvrdosti, skúška ťahom, skúška rázom v ohybe ), výpočet hodnoty pripravovaného interného etalónu a jeho neistoty ako aj overenie spôsobilostí skúšobné alebo všetkých zúčastnených medzilaboratórneho porovnávacieho testu skúšobní. Okrem toho v knihe sú uvedené príklady priebežnej kontroly presnosti, t.j. správnosti, zhodnosti a opakovateľnosti skúšky tvrdosti kovových materiálov ako aj overenie homogenity skúšobných vzoriek.

V knihe sú zohľadnené poznatky zahraničných publikácii z oblasti výpočtu neistôt mechanických skúšok, včítane metodickej smernice pre akreditáciu Slovenskej národnej akreditačnej služby MSA-L/11, metodickej smernice EA-4/16 ako aj metodickej smernice na akreditáciu MSA-L/12.

Kniha je v súlade s ISO 5725, obsahuje 22 riešených príkladov, podľa údajov, ktoré boli získané z činnosti slovenských a českých mechanických skúšobní.

Kniha je určená pre široký okruh pracovníkov v oblasti mechanických skúšok.

Zoznam dostupných programov prislúchajúcich ku knihe:

Zoznam dostupných programov prislúchajúcich ku knihe:

PRÍKLADY PRIEBEŽNEJ KONTROLY NEISTOTY A  PRESNOSTI 

( SPRÁVNOSTI, ZHODNOSTI A OPAKOVATEĽNOSTI ) NAMERANÝCH VÝSLEDKOV, POMOCOU SHEWHARTOVÝCH REGULAČNÝCH DIAGRAMOV

      Praktické skúsenosti ukazujú, že aj pri aplikácii normovaných metód resp. noriem sa môžu vyskytnúť anomálie ( chybné odčítanie výsledku, prípadne iné nepredvídané chyby operátora prístroja ), ktoré negatívne ovplyvňujú kvalitu výsledkov. Okrem toho v prevádzkových podmienkach kontrolovať neistotu každého výsledku ako aj jeho presnosť , t.j. opakovateľnosť, zhodnosť ( precíznosť , reprodukovateľnosť ) alebo správnosť  klasickými metódami prakticky nie je možné. 

      Z uvedených dôvodov v tejto knihe sú uvedené príklady  ako kontrolovať opakovateľnosť výsledkov,  závislosť výsledkov od rozličných faktorov ( času, kalibrácie alebo striedania operátorov prístroja ), zisťovať  ľubovoľné druhy štatisticky významných nestabilných procesov ako sú odľahlé výsledky, neveľké ale stabilné systematické chyby, drifty prístroja, kontrolovať prítomnosť  štatisticky významných systematických chýb, včítane výpočtu neistoty výsledku skúšky, v ľubovoľnom momente nepretržitého analytického procesu je efektívne pomocou Shewhartových regulačných diagramov, parametre ( akčné a výstražné medze ) ktorých je možné určiť  po výpočte smerodajnej odchýlky podľa archivovaných alebo priebežne nameraných výsledkov. Ďalšie namerané výsledky sú hodnotené podľa vypočítaných parametrov a známych kritérií prakticky až do tej doby, kým výsledok neprekročí výstražné medze, potom analytický alebo skúšobný proces musí byť zastavený až do zistenia a odstránenia príčin. 

   Použité v tejto knihe metódy priebežnej kontroly sú jednoduché, univerzálne, nevyžadujúce používať zložité matematické vzťahy, sú ľahko programovateľné použitím Microsoftu Excel, čo umožňuje podľa vypočítaných príkladov vyhotoviť príslušné programy, pomocou ktorých je možné získať výsledok v priebehu niekoľkých minút. 

Všetky postupy uvedené v knihe sú v súlade s ISO 5725 a sú dokumentované príkladmi z rozličných oblastí analytickej praxe, ktoré je možné aplikovať pre a klasické metódy chemickej analýzy, spektrálne metódy, metódy AAS, včítane prístrojov určených pre analýzu vôd, krvného obrazu na hematologických analyzátoroch, ako aj pre metódy, ktoré sa používajú v laboratóriu koksovne alebo v mechanických skúšobniach a pod. Namerané údaje použité pri riešení príkladov boli získané počas dlhodobej analytickej praxe autora a STN ISO 5725. Kniha obsahuje 11 riešených príkladov a je určená pre široký okruh pracovníkov.